facebook

Konec Historie Webload
Webload a 45 minut = Downbelow
Jedeme
Nahráváme
Demo 2000
Plodné jaro  

Festivaly 2011
Festivaly pokračují

Biograf33 a stagnace

Rovečné

Rok 2002

ROK 1999

Konec historie Webload

Během prázdnin kluci postupně nahráli kytary, v září konečně basu, ale zpěv se nám ještě stále nepodařilo dodělat (30. 10. 1999). Usoudili jsme, že demo doděláme možná do Vánoc 2001. Po 4,5 měsíčních prázdninách jsme vesele odjeli do Brna, kde jsme chtěli s hraním pokračovat. V tom nám pomohli kamarádi Radkového bratra, kteří mají (měli) taky kapelu (45 minut – název) a poskytli nám zkušebnu (garáž u nádraží Brno – Královo pole). Museli jsme se ale složit na nájemné, které činilo 1000,– Kč za měsíc, což není na brněnské poměry tak mnoho. Ondra se rozhodl, že si dá 1. semestr s hraním pauzu, takže naše kapela Webload se definitivně rozpadla. Já a Radek jsme začali hrát s kytaristou ze 45 minut (David Kopřiva) a basákem (Lukáš Horký), tak uvidíme, co z toho vyleze. Zatím máme tři písně.

promo2000

Webload

 

clanek

Zkušebna 45. Normálně tam stávalo auto, které jsme museli před zkouškou vyvézt ven. Asi deset meterů, bez řidičáku. To bylo dobrodružství. V zimě tam byla zima a občas se tam pořádaly gymplové večírky.

Prší a 45minut ve frýdeckém MT klubu

45-clanek-nahled

Rozhovor s tehdejší redaktorkou Frýdecko-místecka Katkou Šimůnkovou. Neschopnost domluvit více koncertů Lukáš kamufluje vyjádřením o kvalitním hudebním provedení.


2000-koleje1-nahled

To bejvaly na kolejích časy… Apartní outfit Davida a Radka a drsný výraz tehdejších DOWNBELOW na brněnských kolejích Pod Palackého vrchem, někdy kolem roku 2000.

 

promo2000

Downbelow v létě 2000. Zleva David Kopřiva, Lukáš Horký a Petr Fuciman. Čerství studenti brněnských vysokých škol. Fotografie byla pořízena na černobílý film Fomapan kdesi na sídlišti ve Frýdlantu nad Ostravicí během letních prázdnin. Lukáš tehdy začínal s fotografií a byla to jedna z jeho prvních ručních zvětšenin.

2000-front1

Downbelow se na prvním demu psali ještě s mezerou

clanek

Downbelow ještě s Hankou. Fotografováno kdesi na ostravici v roce 2001.

 

downbelow 2000

Downbelow ještě s Hankou. Fotografováno kdesi na ostravici v roce 2001. Ale kdo tenkrát sakra stiskl spoušť?

 

downbelow 2000

Lukáš se při hledání záběru inspiroval fotografií na obalu CD kapely Eleison Heart & Mixture, kterou fotil Jindřich Štreit. Kdo tenkrát mohl vědět, že se za několik let stane Jindra Štreit vedoucím několika Lukášových klauzur na Institutu tvůrčí fotografie.

 

2001-brno-svobodak

Studentský den na náměstí svobody. Lukáš zrovna dohrál důležitý basketbalový zápas. To žluté triko a apartní koncertní sandálky má dodnes. Brno, květen 2001.

 

festival yanderov

festival Yanderov v Chrudimi, léto 2001.

Po pár týdnech jsme se rozhodli, že si někde domluvíme koncert, abychom měli nějakou motivaci k hraní. Začali jsme zkoušet 2× do týdne (úterý, čtvrtek), aby bylo co hrát. I když nám to trochu zkomplikovala moje sádra (potrhal jsem si nějaké vazy v kotníku, když jsem běžel z hospody ve Frýdku na vlak), dali jsme dohromady 9 písní a začali pilovat (dohromady asi 40 minut hudby). Koncert se konal 13. prosince 1999 ve vysokoškolském klubu Green na kolejích VŠ zemědělské. Zahrála taky skupina 45 minut (David + Lukáš + David Kirš) a přijeli členové Keep Cool. David Kirš půjčil auto od své tety, takže s odvozem nebyly problémy. Stejně tak koncert proběhl v pohodě (plný klub). Měli jsme celkem úspěch, přestože jsme hráli pouze 2 měsíce. (Hodně nám pomohl víkend před koncertem, který jsme celý prohráli.)

Webload a 45 minut = Downbelow

Jak to většinou bývá, středoškolské studentské kapely nemají dlouhého trvání. Vytáhneš paty ze školních lavic, potkáváš se míň a míň, zkoušíš míň a míň, až nakonec nezkoušíš a nehraješ. Stejný osud postihl kapelu 45 minut (David Kopřiva – zpěv, kytara, Lukáš Horký – baskytara, David Kirš – bicí), která odehrála dokonce několik koncertů, z kterých existují naštěstí záznamy. Ona ta fanatická posedlost všechno zaznamenávat, se ukázala jako dobrá cesta. Zůstala spousta materiálu, který snad někdy vypluje na povrch. Hnacím motorem toho všeho byl David Kopřiva, který postupně opouštěl folkové kořeny v kapele Hapahoda. Ještě před 45 minutami existoval projekt Mysterious Rumour. Už ten název a složení mluvilo samo za sebe: David Kopřiva – akustická kytara, zpěv, Lukáš Horký – klávesy samohrajky, David Kirš –  Pitchbender (potřebovali transformovat klávesy o půltón níž, tak prostě během nahrávání držel kolečko). Název 45 minut vznikl náhodou, když promotér jedné akce zaměnil délku hraní s názvem kapely. Původně se kapela jmenovala Viopi, což vygeneroval trefně počítač – všichni členové byli ajťáci a to že Lukáš bude hrát na basu a David Kirš na bicí si vylosovali jednoho dne u nemocnice, kde se vždycky scházeli, když šli do školy.

Klávesy zmizely, bicí automat vyměnili za živého bubeníka a plnohodnotná kapela byla na světě. Po maturitě šli všichni studovat na vysoké školy do Brna. Zkoušeli různě. Na brněnské přehradě, v chatě Davidových rodičů nebo v podzemí undergroundového Tetra hydro klubu v Cejlu – staré rozbourané kino s barem a obrovským akváriem, kde se nalévala Rakija. Jednou tam hrála Vltava, které Lukáš chvíli dělal internetové stránky.

Priority se postupně měnily. David Kirš se začal více věnovat svým podnikatelským aktivitám a hudba mířila na vedlejší kolej. Byli pořád výborní kamarádi, ale Lukáš s Davidem Kopřivou cítili, že chtějí trochu víc, než občasné zkoušky a jeden koncert do roka. I přes tyto okolnosti přemýšleli o nahrávce. Písničky byly připravené, nazkoušené. Lukáš domluvil studio ASI ve Frýdku-Místku. Nahráli tehdy do pásu bicí a pilotní kytaru. Demáč nikdy nedodělali. Stihli se rozpadnout. Původní stopy existují, naděje neumírá a třeba se někdy dočkáme posmrtného vydání frýdecko-místeckých 45 minut.

Souběžně se 45 minut David Kopřiva a Lukáš Horký zakládají s Petrem Fucimanem a Radkem Tkáčem z frýdlantských Webload Downbelow. Jejich domovské kapely stále formálně fungují, ale během prvních zkoušek Downbelow je jasné, že se nakonec odstřihnou od minulosti a vykročí s čistým štítem. A tak v prosinci 1999 během památného koncertu v brněnském Greenu se loučí 45 minut se svými fanoušky jako předkapela nových Downbelow. 

ROK 2000

Jedeme!

Po asi dvou měsíční přestávce (Vánoce + zkouškové) jsme znovu začali pořádně zkoušet. Zajistili jsme si koncert na 7. března 2000 v klubu zvaném „Hudební kavárna, Stará pekárna“. S odvozem nám pomohli Radkův bratranec s kamarádem. Hráli jsme sami, proto jsme museli dodělat pár písní, aby to dalo aspoň jednu hodinu. (David musel vyplnit papír pro OSA – velká událost.) Přišlo hodně lidí. Přesto, že klub byl malý, měli jsme strach, protože tu hrály už docela dobré kapely (Psí Vojáci, – 123 minut, ZubyNehty, atd. ).

Hned druhý den 8. 3. 2000 jsme měli koncert ve starém dobrém Greenu. Hrála s náma frýdecko-místecko-raškovická kapela Čadi, která dovezla aparaturu. Přestože přijeli později, vše se zadařilo a všem se všecko líbilo (koncert jsme oslavili – Lukáš se málem dostal na záchytku).

Další koncert byl domluven na 21. března 2000 v Lednici na zahradnické fakultě. Hrát měli i Čadi, kteří nakonec kvůli své vytíženosti koncert odvolali. Tím padla aparatura, kterou měli dovézt. Díky rychlým podnikatelským tahům Dana Doubravy (pořadatel celé akce a Davidům potencionální švagr) jsme získali dodávku pro dopravu aparátu tam i zpět. Asi v 18 hod. jsme vyjeli se všemi věcmi a 7 lidmi. Když jsme dorazili na místo a vše postavili, s hrůzou jsme zjistili, že zdejší akustika není podle našich představ. Trochu nás taky znervózňovalo, že zhruba ve 21.00 tam bylo pouze asi 35 lidí. Později se ale lidi sešli a kolem půl jedenácté jich bylo už skoro 150. Přesto, že zvuk byl docela na hovno, koncert proběhl v pohodě (dobře se hrálo – dobrá atmosféra, dobré víno). Posléze začali všichni oslavovat a ve 4 hod. ráno jsme se dostali na koleje, někteří ve velmi bídném stavu (pozn. zpáteční cestu zpestřilo několik situací – např. při zastávce na benzínce David vystoupil z auta a volným pádem se vyvrátil na záda na trávník – nic se mu naštěstí nestalo. Davidovi a Ondrovi nebylo nějak dobře, a tak potřebovali na zpáteční cestu „něco na blití“. Protože se ale nic normálního nenašlo, vyfasovali velké černé igelitové pytle. Při příjezdu na koleje se po odsunutí bočních dveří dodávky David sedící/ležící na zemi jen otočil na bok a vystrčil hlavu ven… pak si vesele vzal věci, včetně použitého igelitového pytle šel s nima přes vrátnici hezky „domů“).

Na všech třech koncertech nám hodně pomohl Ondra, který zapůjčil svůj Marshall. Někdy v únoru Radek koupil Peavey od Davida Stypky z MGH za výhodnou cenu, později ale pro jeho velkou hmotnost se rozhodl prodat ho a koupit si něco mobilnějšího.

Nahráváme

Rozhodli jsme se nahrát demo. A tak na Apríla 1. 4. 2000 začalo nahrávání bicích u Petra doma. David zapůjčil z kostela mikrofony, mix od Stypky, nahrávalo se na počítač. Po nezdařilých pokusech s Cakewallkem jsme zvolili Cubase. Docela obstojně jsme vyladili zvuk bicích, pomohl nám David Stypka, který vyladil obzvlášť dobře kopák. Přes víkend jsme nahráli 5 písní.

Další týden (středa 5. 4. 2000) jsme měli opět domluvený koncert v Greenu. Hrála s náma kapela z Břeclavi „Doledu“ – hráli beatrock (něco mezi punkem a metalem), ale celkem v pohodě. My jsme hráli jako první, koncert jsme odehráli zatím asi nejlépe, akorát Lukášovi se to moc nelíbilo.

V průběhu dubna se dohrálo demo, 26. 4. 2000 máme koncert v Ostravě ve V-klubu na kolejích VŠB. Hráli taky Čadi, kteří přivezli aparaturu a bicí. Přestože bylo ozvučení na pódiu, byly špatné podmínky, takže to muselo být dost rozjeté. Zatím asi náš nejhorší koncert. Noc jsme přečkali v hospodě a ve 4.15 nám jel vlak do Brna, který měl samozřejmě zpoždění 40 minut. Ráno jsme byli vesele v Brně. (pozn. na nádraží je paní s trošku shnilou nohou).

Zatím se rýsuje koncert 4.5. ve Fan favoritu a pak 23.6. v Hudebním bazaru v Ostravě s Čadima. Ten se ale nejspíš konat nebude, protože David odjíždí do Itálie na třešně. Mimojiné, Ondra se zase začal angažovat v hudbě – začal hrát s frýdlantskou skupinou Alter Ego.

Další, v této školní sezóně asi poslední koncert, proběhl ve čtvrtek 4.5.2000 v klubu Fan favorit u výstaviště. Akci pořádala metalová kapela „Trust of hate“, hrála taky kapela „Doledu“. I když bylo dobré prostřední, přišlo málo lidí a hráli jsme jako poslední po půlnoci.

V červnu konečně dotočeno demo. Zatím není ještě v definitivní podobě, ale byly na něj docela pozitivní ohlasy. Uspořádali jsme poslední předprázdninový koncert (zároveň první ve Frýdku-Místku). Zahráli jsme si 17. 6. 2000 v hospodě „U Regenta“ s kapelou „Nehaš co tě Nepal“.  Akce to byla podařená, bylo hodně fanoušků (a fanynek)…  Od teďka jsme zvolili individuální přípravu, protože David odjíždí  na 2 měsíce pryč, vydělat si na PEAVEY CLASSIC.

První demo 2000

Kolem 20.7. 2000 přijíždí David z Itálie. Do konce měsíce doděláváme konečně demo, které mícháme a masterujeme u Mňágy (Martin Gazda). V pátek 18.8. nás čeká koncert „U Arnošta“, tak v pondělí odjíždíme k Davidovi na chatu na Ostravici, kde máme soustředění. Hraje se bez Radka, který odjel na chmel. Pobyt nám zpříjemňuje malá bečka. (pozn. bylo docela vtipné dopravit aparát až k chatě, kde se normálně moc nejezdí. Aparát jsme dovezli na přívěsném vozíku za MB-čkem. Do prudkého kopce to ale nemělo šanci vyjet, takže jsme to vozili po kouskách v autě a jako třešničku na dortu jsme s Davidem ručně museli vytáhnout přívěsný vozík).

Koncert „U Arnošta“ proběhl v pohodě, dorazilo asi 100 lidí. Hráli jsme s frýdecko-místeckou kapelou King Pao. Byl dobrý zvuk, ale koncert se nám moc nepodařil. King Pao hráli dobře – víc jim to hrnulo. Druhý den jsme si jeli spravit náladu do Havířova na festival, kde hrála výborná místní kapela Barvy-lucky (taky Drops) a pouštěli tam Eleison.

Koncem srpna jsme propustili Radka a začali hrát ve třech (pár písní i s Hankou). V zápětí jsme domluvili koncert Hudebním bazaru v Ostravě. Mělo se hrát s kapelou Drops, která odpadla, tak jsme hráli sami. Tři dny před koncertem přišel Davidovi aparát Peavey clasic. Hodnocení koncertu ze strany naší i divákovy byl víc než pozitivní.

Začal nový školní rok 2000/2001, a proto jsme potřebovali dopravit aparát do Brna. K tomu nám posloužil vůz Davidových rodičů Ford Cortina. Jako zkušebnu jsme si pronajali garáž, která byla ob jednu vedle naší bývalé zkušebny. Následující koncert se konal 17. 10. 2000 ve Staré pekárně v Brně. Vcelku byl koncert zahrán jakštakš, až na nervozitu, která byla zaviněna tím, že se celý koncert nahrával. Od posluchačů byly ohlasy pozitivní, David navázal „družbu“ se zpěvákem kapely HUP a poskytl rozhovor do pekárenského časopisu. Co se týče dalších pozitivních tahů – David poslal demo do mnoha klubů a osobně domlouval koncerty. Taky daroval jedno demo na záchodě v Chrudimi Zdeňku Bínovi z kapely – 123 minut. Další výhledové koncerty jsou 16. 11. na frýdlantském gymnáziu, a taky 26. 1. 2001 ve Stounu. V říjnu začal Lukáš chodit do Ostravy na Lidovou konzervatoř k Jardovi Jankovi (Eleison), takže brzy to přijde…

Koncert ve Frýdlantě byl nakonec zrušen, vznikla ale za něj náhrada. 4. 11. 2000 jsme si zahráli na akci „Listopadání“. Hráli jsme jen 4 písně a vzhledem k velmi špatnému zvuku (taky jsme neměli žádnou zkoušku) se koncert moc nezdařil. Lidé nebyli moc nadšení, protože přece jen hrajeme trochu jinou hudbu, než tamější folkaři. Poté jsme si šli spravit náladu do Stounu, kde hráli Pearl jam revival a místní Big ole pile. V tomto týdnu také proběhlo přestěhování zkušebny na Kraví horu, kde je levno, a hlavně teplo! Máme to společně s kapelou (nepamatuju si název), a vedle má zkušebnu kapela Dítě.

V prosinci měly následovat 3 koncerty (V-klub, Hudební bazar, Sádlo). Z nich se nakonec konal jen jeden – Hudební bazar (15.12.2000). V době tohoto koncertu Hudební bazar provozoval svojí činnost v prostorách na Černé louce. Tam (tuším) fungoval jen krátce, než se přestěhoval na Nádražní, kde sídlí i dneska (2012).Byla to taková prosklená budka. Po tomto koncertě byl nadšený majitel (Jiří Zahuta) a že říkal, že tam sedí i nějaký „Karel“ z Butů a že se mu to taky líbilo… Nevíme sice o žádném Karlovi, který by kdy hrál v Butech, ale budiž.

Taky jsme si zahráli na neplánované akci – v Ostravě v klubu Oheň (8.12.2000). Byl to průměrný koncert, ale málo lidí. Poprvé jsme se tam setkali s Jirkou Phillipem, který zvučil. Dne 14. 12. 2000 se jede Petr s Davidem podívat do Prahy na bicí Pearl export, které nějaký borec prodává přes inzerát. A tím Petr vyměnil své Amátky.

23. 12.2000 se účastníme koncertu Barvy-Lucky v Havířově (klub Lakomec), taky s Radkem, ale bez Lukáše, který jel na Vánoce do Egypta. Domlouváme koncert v Brně, ale je s nima těžká komunikace. Přes Vánoce a zimní zkouškové je opět odmlka, nicméně 26. 1. 2001 se koná koncert ve Stounu. Taky se měl konat 19.1. koncert v Ledči nad Sázavou, který byl ale kvůli technické závadě v klubu přesunut (do dneška čekáme, že se nám borec ozve…)

rok 2001

26.1.2001 se konal náš významný (první) koncert ve frýdecko-místeckém klubu Stoun. Byla to akce nazvaná „Koncert pro Ukrajinu“ (výtěžek byl věnován dětem z Ukrajiny). Hrály i kapely: Drops, Hebloid, King pao, Dust inc., Čadi. Koncert se vydařil (asi doposud nejlepší). Dobří byli Dust inc., kterým ale pořád vypadával proud na jevišti, takže to myslím ani nedohráli.

Další vystoupení (16.2.2001) nás čekalo v Jihlavě v klubu Maňána. Klub zklamal naše očekávání. Kromě nás, zvukaře, barmanky a kamaráda Jirky (který pochází kousek od Jihlavy) tam bylo asi 5 lidí. Na zpáteční cestě jsme tahali věcí přes plot, kvůli zamčené bráně areálu a tím pádem došlo k destrukci Lukášového aparátu.

Následující akcí se stala Rocková liga v pověstném Zlínském klubu Golem (23.2.2001). Hrály s námi další dvě kapely – Šufunky gang a Chorus (tato kapela – zřejmě místní, prý nakonec hrála místo slovenské kapely, ve které měl bubnovat ex-bubeník Tublatanky). Golem měl dobrou úroveň (velké zázemí za pódiem), i počet lidí nebyl nejmenší (50 až 100 lidí). Kámenem úrazu však byla domluva pořadí, ve kterém budeme hrát. Kapela Chorus, která bezdůvodně chtěla hrát poslední, hrála po losování sirkama nakonec první, my druzí. Borci z kapely Chorus říkali, že jejich bubeník je nejlepší bubeník ve Zlínském kraji… Byli to takoví staří psi, kteří hráli pivní bigbít. Šufunky gang zahráli výborně. Koncert byl v pohodě, pak následoval odjezd do Bratřejova ke kopřivovic babičce, kde nás čekal nocleh.

Plodné jaro

Hned po víkendu, ve středu 28.2.2001 se konalo vystoupení v brněnském klubu Desert. Dva dny předtím vyšel v Mladé Frontě DNES článek o rušení nočního klidu kluby v centru města. Na fotce k článku byly dveře do Desertu s plakátem downbelow. Problém jako vždy nastal s odvozem aparátu, nakonec jsme požádali jednoho kluka z Palačáku. V klubu nebyly moc dobré akustické podmínky, ale po vyplnění lidma se to částečně zlepšilo. Před námi si asi 30min. zahrála kapela Doledu s novou zpěvačkou.

20.3.2001 se hrálo v Ostravě na kolejích VŠB ve V-klubu. Stejně jako loni hráli i Čadi, kteří dovezli aparát. David si zapůjčil od rodičů Forda Cortinu a po koncertě jsme odjeli do Brna. Lidi přišli a docela i reagovali. Čadi hráli jako druzí s novým klávesákem. Po 3,5 hodinové cestě jsme dojeli do Brna, na Skácelce náš ještě kontroluje policie a nevšimne si mé 1 rok prošlé občanky. David nic nenafoukal.

Druhý den (21.3.2001) hrajem v klubu Green v Brně, kde se nám vždycky dobře hrálo a hraje. Opakujem tak koncert, který se konal těsně před rokem v Lednici. David je tentokrát v pohodě, ale Lukáš příjde nalámaný už před hraním. Na jeho výkonu to ale zas tak neubere.  Hráli jsme před pražskou kapelou Grand slam. Tuto kapelu našel David na internetu jako jednu z 12-ti kapel, které vybrali v soutěži Made in Gambrinus. Po domluvě přijíždějí , přestože hustě sněží (paradoxně je první jarní den) a všechno je v pohodě. Grand Slam slíbili na oplátku hraní v Praze a odjeli (taky do dneška čekáme, že se nám ozvou.. Na zpáteční cestě nás zastavuje policie, David opět nic nenafouká.

23.3.2001 – náš třetí koncert tento týden, už se nám do toho moc nechce. Vyrážíme směr Chrudim, do klubu Agora. Přes hustý déšť dojíždíme do Chrudimi a začínáme hrát ve 22,30. I když není v klubu moc lidí (asi 40 až 50 kousků), hned se chytnou a začíná asi 2 hodinový koncert. Odjíždíme s příslibem účasti na letním festivalu Yanderov. Hustou mlhou se dostáváme do Brna ve 4,15. Tentokrát nás policie nezastaví.

Za týden následuje další vystoupení – v Bohumíně (30.3.2001), klub Bedrunka jsme si (tenkrát poprvé) nezařadili mezi nejlepší kluby. Lidí nic moc (asi 20 i s kapelama), strašně zakouřené prostředí. Hráli jsme s Čadima, kteří hráli jako první, protože Tomáš Kohut jel hrát do Ostravy s Dust inc. Navíc David s Lukášem začali už před hraním nasávat, takže výsledek tomu odpovídal. (pozn. náš postoj ke klubu Bedrunka se časem změnil.)

Po měsíční odmlce jsme vystoupli na prvního máje ve Staré pekárně v Brně. Hrála s námi kapela z Nymburka – Oliverova dálka. Hráli jako první, zahráli dobře (alternativní kapela), po nich jsme nastoupili my. Podle Lukáše Kýtnara (produkční Staré Pekárny) jsme hráli lépe než minule.

8.5.2001 se konal majáles na kolejích VŠB v Ostravě. Hráli jsme asi ve 14 hodin pro cca 200 až 300 lidí, večer se prostor více zaplnil, hrály i dobré kapely – G.G. Pump, Fipil M, Robson, Úspěch, Vltava. V tu dobu jsme ještě nebyli moc zvyklí hrát na  větším podiu, venku atd. takže to na výkonu bylo znát… Následující týden se účastníme majálesu v Brně. Jmenuje se to Studentský den a koná se to na náměstí Svobody. David má ještě v 16 hod. předehrávky z hudebky na Moravském nám., ale 16,20 už hrajem. Kvalita produkce je úměrná velikosti akce Za 200,– si tak akorát můžem… dovézt věci ze zkušebny. Lidi se sešlo asi tak 300, ale na centrum Brna nic moc… Po nás vystoupily převážně místní kapely – Dust, Herkules a další.

26.5.2001 na poslední chvíli domluvený koncert v novém frýdecko-místeckém klubu Sklep. Tentokrát jsme šli zahrát především proto, abysme si vydělali na převoz aparátu z Brna na prázdniny domů (pozn. nevím jestli se v tomto diskotékovém klubu konal pak ještě někdy nějaký koncert. Hraní v pěkném prostřední jsme si oživili písněmi od MGH a Temple Of The Dog. Přišli zazpívat i David Stypka a David Ochman.

Na 9.6.2001 přemluvil Lukáše Dan Sikora, abysme zahráli ve Stounu s kapelou Hebloid. Hráli jsme první, asi pro 50 lidí.

16.6.2001 se konal v Příboře festival Pink freud, který pořádal Lukášův známý a dostali jsme nabídku zahrát si. Hrály tam i slušné kapely jako Jablkoň, Tony Ducháček a Garáž, Masomlejn, Barvy-Lucky, Krásné nové stroje. „Shodou okolností“ asi 90% basáků chodí na hodiny k Jardovi Jankovi. Hráli jsme už v 15.00, ale nakonec v dobrou dobu, protože hned po nás začalo pršet.

Další domluvený festival 6.7.2001 v Chrudimi. Festival nazvaný Yanderov, pořádali lidé z klubu Agora na hřišti poblíž Chrudimi. Byl to festival na 5 dní, kdy každý večer od 18 hod. hrálo 5 kapel. My jsme začli asi v 8 hodin, po nás hrály další kapely (např. Priessnitz). Po zdlouhavé cestě přes Brno jsme byli docela utahaní, po hraní zpět do Brna na Lukášovy koleje přespat. Taky jsme při vyúčtování museli vyplnit šílený formulář, kde bylo třeba vypsat např. jména spolucestujících. K této akci se váže zajímavá historka s členy Priessnitz – kdo ví jak to tehdy bylo, ale David, který ještě nenosil brýle, ale už začínal špatně vidět, si je spletl s někým z nás a tak jim „přišel něco říct“… Kdo by si tenkrát pomyslel, že se s nima bude za více než 10 let opíjet v jedné hospodě.

21.7.2001 nás čekají dva prázdninové festivaly. První na řadě je festival v Králíkách, a tak odjíždíme v pátek k Lukášovi na chalupu do Kunčic, které se nacházejí v Jeseníkách blízko Králíků. V sobotu ráno odjíždíme navzdory špatnému počasí (hlásí povodně). Po příjezdu zjišťujeme, že malá scéna, kde máme hrát je celá umístěná ve stanu. Jinak je všude bláto a vytrvale prší. Zatím hraje na hlavní scéně kapela Eleison, kterou jsme bohužel neviděli. Před námi vystupují frýdečtí RK130 – to nás příjemně naladí na hraní. Hrajeme asi 50 minut, hraje se dobře, pán potom nabízí koncert v klubu v Kadani (dodneška jsme tam nehráli). Jak dohrajem, tak všichni lidi utečou, protože na hlavni scéně začínají hrát Support Lesbiens. Taky je chvíli posloucháme a pak jedeme zpět do Kunčic.

Večer, ve 20:00 vyjíždíme směr Písek. Po zajížďce asi 30km se dostáváme do vesnice Boudy (10km od Písku) na místní festival Boodstock. Dozvíme se, že hrajeme až poslední, a tak znechuceni místním publikem a kapelami čekáme do 4:00 do rána. Přes otřesné zvukové i prostorové podmínky dohrajem asi ve 4:30 pro 10 ožralců. (pozn. – prostorové podmínky – Petr měl konstrukci střechy pódia, která byla mimochodem postavená z nějakého lešení, tak těsně nad hlavou, že se ani nemohl pořádně rozmáchnout paličkou při hraní. Jak to pak dělali třeba nějací metalisti? …a že jich tam nebylo zrovna málo. Další zážitek byl, když David uprostřed písně přestal zpívat, sundal kytaru, seskočil z pódia a běžel za svojí Lucíí, na kterou tam dost naléhal nějaký ožralec. David s Lucií zůstávají, já Hanka a Lukáš odjíždíme zpět. Kralický festival byl pro nás zatím největší akce, a taky se myslím vydařil. Hrály tu kapely  z Holandska, USA (třeba Living colour), z českých Dust, HUP, na hlavní scéně –123 min., Psí vojáci, Marta Kubišová, Garage.

Další plánovanou akcí byl festival v Nymburku, který nám zařídila místní kapela Oliverova dálka jako výměnu za Pekárnu v Brně. Na poslední chvíli ale byla akce odvolána, pořadatel se podle některých zdrojů psychicky zhroutil a akci zrušil. 

Na 1.9.2001 byl smluven koncert U Arnošta ve FM. Pozvala nás kapela RK130, která díky výraznými plakáty v regionálních novinách přitáhla spoustu lidí. Navíc bylo jejich vystoupení nahráváno televizí TV3 (TV3 začla vysílat program o amatérských kapelách a dostali tip na RK130. Pořadem provázela Blanka Šrůmová z Tiché dohody). Akci zvučil pan Vlkoš, takže se hrálo dobře.

20.9.2001 vystoupení v Hudebním bazaru, který se opět přestěhoval, tentokrát k Parníku. Protože je čtvrtek, předpokládáme slabou účast, přece jenom už začal školní rok. Po příjezdu zjišťujeme, že máme předkapelu. Jsou to mladí kluci a hrajou slabě, akorát zpěvačka zpívá dobře. V klubu je přeplněno, ale po skončení první kapely lidi odcházejí. Hrajem nic moc, protože jsou lidi vlažní a taky zvuk je naprd. Jakási kapela nám dává CD a chtějí s námi hrát ve Stounu. Tento večer hrají v Parníku Gizd Q, tak si jdem zpravit náladu a podívat se, jak se drží basa a paličky (taky rytmus). Návrat v 1,00.

6.10.2001 začala škola a hned jsme se zůčastnili akce v Pohledci poblíž Žďáru nad Sázavou. Akce nesla název „Stínadla se bouří“ a byla pojatá jako recese na dílo J.Foglara, obzvláště Rychlé šípy. Vesnický kulturní dům pojal asi 50 lidí, hrály tu kapely nejrůznějších stylů – od bigbítu až po brutální tvrdý hardcore. Jako první vystoupili Bratrstvo kočičí pracky se svou složitou rytmikou. Část lidí jsme přinejmenším zaujali. Na koncert nás dopravila Cortina.

Na 15.10.2001 domluvil Lukáš vystoupení v Agoře v Chrudimi, kde probíhala akce nazvaná „Malý Yanderov“, navazující na letní festival Yanderov. Každé pondělí a úterý tu koncertovaly vybrané kapely, které hrály v létě na festu. V klubu je docela málo lidí a navíc zvuk maximálně špatný. Opět nás dopravuje Cortina, po koncertě hurá zpět do Brna přes Lysice, kde vyhazujeme Lukáše. Návrat ve 3,00.

Po dvouleté existenci kapely začíná období stagnace, způsobené zaneprázdněností členů kapely a nezkoušením. 

26.10.2001 proběhl v Adolfovicích u Jeseníku v klubu Biograg33 turnaj ve stolním fotbale. Pořádal to místecký MT-čkář Stáňa, i když… vlastně jsme tam nikoho neviděli hrát fotbal, to je divné… Vystupovali taky Čadi a RK130. Mnoho lidí nepřišlo, ale zahráli jsme si docela dobře. Hráli jsme poslední a tančili na nás i Čadi. Zvláště s Tomášem Kohutem byly zajímavé zážitky – např. v ožralosti se domníval, že Lukáš hraje skoro líp jak on. V průběhu koncertu Davidovi praskla struna, Bubuš ochotně zapůjčil kytaru. Nejlepší perličkou večera byl zážitek s bubeníkem z Priessnitz (Laco Kolompár). Laco zodpovědně popíjel a poté potřásl Haňule rukou za dobrý výkon. Já jsme byl přesvědčený, že je to on (bubeník Priessnitz), a tak Lukáš s Davidem neváhali a šli (prý) domluvit koncert s Priessnitz. To znamenalo, že do sebe i do něho nalili pár panáčků, zatímco my jsme s Raďasem, který nás vezl škodovkou (šípákem) čekali v autě. Výsledek byl nulový, až na to, že nás Laco pořád zval k sobě domů a Radkovi řekl, že mu „smrdí auto“, když se vypotácel z hospody. Lukáš si vzal na něho číslo a odjeli jsme do Kunčic k Lukášovi na 3 hoďky přespat.

Dne 9.11. 2001 jsme si zahráli v brněnském klubu Kashmír (bývalé Sádlo) společně s King Pao. Tato frýdecko-místecká kapela hrála v sobotu poblíž Brna a proto chtěla zabít jednou ranou dvě mouchy a zahrát si v brněnském klubu. To se jí podařilo, až na to, že na celé akci v klubu bylo cca 20 lidí i s kapelama, takže – komorní akce. Hráli jsme první, David začal věnovat písně našim kamarádům, přičemž se vzhledem k počtu lidí v klubu dostalo na každého (skoro). Jako generální zkouška na sobotu to bylo fajn (existují i jiné názory v kapele). King Pao si zahráli taky asi 50min. pro prázdný klub, nakonec myslím i bez honoráře, protože pan majitel se zavčasu mazaně uklidil. 

Sobota 10.11.2001 nás zaměstnala na celý den (na celou sobotu:). Hráli jsme v Rovečném (mezi Poličkou a Kunštátem) na jihomoravském sjezdu evangelické mládeže. Ve 14 hodin jsme začali vozit aparát (museli jsme jet 2× tam i zpět), nakonec jsme nabrali Lukáše v Lysicích. Aparát na zpěv (mix+bedny) nám zapůjčili Dust ze zkušebny. Byla to dost dobrá akce, natáhli jsme program na 2 části. Pro tuto příležitost jsme nacvičili křesťanskou píseň, kterou jsme patřičně upravili. Taky jsme měli předkapelu – kluci si chtěli zahrát na „opravdové bubny a kytary“. Obě dvě akce podpořili bratři Tkáčové, kteří zapůjčili svůj vůz škoda 120 (díky). Návrat na koleje byl ve 2.00.

Na datum 5.prosince 2001 jsme si naplánovali společnou akci 3 kapel, nazvanou Nostalgia, v klubu Green v Brně. Byla to vzpomínková akce na naše staré kapely a tzv. „středoškolské časy“. Hráli Webload ve starém složení, mimo basačku, kterou zastoupil David. 40pět si zahráli jako druzí, nakonec my. Měli se zůčastnit i T.U.T., ale nakonec to díky Pavlovi Kohutovi odřekli. Na akci dorazilo víc než 130 lidí, takže byl Green docela přecpaný, hrálo se od 9 do půlnoci a vzduch se stával nedýchatelný. Celé se to nakonec zvrhlo v jam:)

rok 2002

Koncem roku 2001 vypukla ve Frýdku-Místku aféra o zavření klubu Stoun v důsledku rušení nočního klubu návštěvníky. Město neprodloužilo nájemní smlouvu a vše nasvědčovalo zavření. Proto se produkční rozhodl udělat (poslední) festival místních kapel. Zahráli: Garlands, Aspik, RK130, Bratrova svatba, Big ole pile a my. V klubu bylo asi 150 až 200 lidí, my jsme se dostali na řadu až jako poslední (ve 2hod.). Za výkon jsme obdrželi trofej a 1L fernetu (ještě před hraním). Kvalitu vystoupení si každý, kdo tam byl, může zhodnotit sám:) Celé jsme to zakončili jamem s Davidem Ochmanem, po kterém následoval odvoz věcí Big ole pile a odjezd domů.

Po dvouměsíční odmlce (zkouškové období a navrácení do staré formy) jsme uskutečnili akci v Yacht klubu na Palačáku (koleje Pod Palackého vrchem). Bylo to 20.3.2002. Vystoupil také kluci se svou novou kapelou T.U.T (Pavel Kohut – zpěv, Radek Tkáč – kytara, Kožouch – basa, Mirek Ďorď – bicí). Ze začátku to úplně slibně nevypadalo, protože jsme dlouho nemohli nazvučit bicí (kopák), a lidí zatím taky nebylo moc. Postupně se ale klub začal naplňovat a kolem deváté hodiny bylo přes 100 lidí.Kluci z TUT to pěkně uvedli a po krátké pauze jsme odehráli jeden z nejdelších koncertů (hráli jsme přes 1,5hod. (pozn. – celý koncert natáčel pan Ďorď starší kamerou, kamera byla nová). Zapili jsme to dost pivem.

 

© 2000—2014 www.downbelow.cz. Art direction by Lukáš Horký